5 kwietnia 2009

Masz prawo do minimum wynagrodzenia

Egzekwuj swoje prawa!

Coraz więcej Polaków przyjeżdża do Holandii w celach zarobkowych. Bardzo często osoby te padają ofiarami nieuczciwych pośredników pracy, którzy poprzez niezarejestrowane agencje pracy (malafide uitzendbureaus) werbują do pracy, nie gwarantując swoim pracownikom minimalnego wynagrodzenia, bezpiecznych warunków pracy, ubezpieczenia czy kontraktu. W 2006 roku w Holandii działało 6 tysięcy malafide agencji, poprzez które pracowało 80 tysięcy ludzi. Nic wiec dziwnego ze Holenderska Inspekcja pracy prowadzi od zeszłego roku wzmożone kontrole w zakładach pracy, w których większość pracowników stanowią emigracji z nowych krajów Unii Europejskiej. W rezultacie tych kontroli w 2007 roku do skarbu państwa wpłynęło 49 miljonionow euro z kar za nie wypłacanie pensji według obowiązującego minimum wynagrodzenia. Praca dla kazdego

Od 1 maja 2007 roku Polacy nie potrzebują zezwolenia na podjecie pracy w Królestwie Niderlandów. We wszystkich sektorach rynku holenderskiego Polacy mogą podejmować prace, jeśli tylko pracodawca chce ich zatrudnić. O szansach na znalezienie odpowiedniego zajęcia decydują przede wszystkim: znajomość języków obcych ( holenderski, angielski lub niemiecki), wykształcenie i zapotrzebowanie w danej branży. Znalezienie pracy nie dla wszystkich jest łatwe, a wiele osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, decyduje się na podjecie pracy, godząc sie na wynagrodzenie nieadekwatne do wykonywanej pracy. Bardzo często obywatele polscy spotykają się z nieuczciwymi pracodawcami, którzy wykorzystując nieznajomość prawa holenderskiego a także języka, wypłacają wynagrodzenie nie zgodne z prawem.

Stawka minimalnej pensji zmienia się dwa razy w roku

Warunki wynagrodzenia muszą być zgodne z holenderskim CAO (Układ Zbiorowy Pracy), który publikowany jest dwa razy w roku: 1 stycznia i 1 lipca. W chwili obecnej obowiązuje CAO ze stycznia bieżącego roku. Wiele cennych informacji a także kwoty obowiązującego wynagrodzenia mozna, można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Socjalnych i Pracy (Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid: http://www.szw.nl/ , a także pod bezpłatnym numerem telefonu 0800-9051). W przypadku osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin, minimalne wynagrodzenie zostaje odpowiednio dopasowane do ilości przepracowanych godzin. Na przykład osoba pracująca 3 dni, powinna otrzymać 3/4 wynagrodzenia przysługującego za prace na pełnym etacie (pełny etat to 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo w zależności od obowiązującego CAO w danym sektorze).

Jakie dodatki Ci się nalezą?

Każdy pracownik ma także prawo do urlopu wakacyjnego, który zostaje zapłacony przez pracodawcę. Ilość dni wakacyjnych w roku zależny od ilości dni jakie dana osoba pracuje w ciągu tygodniu razy cztery. A więc osobie pracującej 5 dni w tygodniu (8 godzin dziennie) należny się 20 dni wakacyjnych, płatnych przez pracodawce. W przypadku okresu pracy krótszego niż rok, dni wakacyjne zostaną wyliczone na podstawie ilości przepracowanych dni. Poza tym każdemu pracownikowi należny się także minimalny dodatek wakacyjny (vakantiebijslag), który stanowi 8 procent pensji brutto i jest wypłacany jeden raz w roku, zazwyczaj jest to w końcu maja bądź na początku czerwca (zależny to od obowiązującego w danym sektorze CAO). Pracownikom sezonowym, bez względu na długość trwania kontraktu także należą się dni wakacyjne, za które pracodawca powinien zapłacić po okresie wygaśnięcia kontraktu, bądź na koniec każdego przepracowanego miesiąca.

Gdzie egzekwowac swoje prawa?

Każdy kto po zapoznaniu się z obowiązującym prawem stwierdzi, ze otrzymuje nieuczciwe wynagrodzenie, powinien porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą a jeśli to nie poskutkuje powinien udać się do Inspekcji Pracy (Arbeidsinspectie), bądź do adwokata. Pracodawca, który wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenie poniżej prawem przyjętej stawki otrzyma kare, która może sięgać nawet 6700 euro. Nawet jeśli pracownik dopiero po jakimś czasie zorientuje się, ze jego wynagrodzenie było poniżej przyjętej średniej, ma prawo do rządania wypłacenia zaległego wynagrodzenia, według CAO, obowiązującego w trakcie trwania kontraktu. O zwrot zaległej pensji można się ubiegać w przeciągu 5 lat od wygaśnięcia kontraktu, natomiast o niewypłacony dodatek wakacyjny w przeciągu 2 lat od wygaśnięcia kontraktu.

3 komentarze:

  1. Anonimowy18/8/09 12:17

    he he-to ciekawe co napisaliscie, tak naprawde nie wiele ludzi pracujących w kraju wiatraków wie co się należy a co nie. mam nadzieje,że więcej polków będzie zaglądać na waszą stronke i uświadomią sobie że są w rękach turasów jedynie białymi murzynami(tak jak i ja).
    prawda jest jednak okrutniejsza niż by się mogło wydawać,bo my uświadomimy sobie,że jesteśmy olkradani z naszych ciężko zarobionych pieniędzy ,ale boimy się zgłosić to gdziekolwiek z obawy na tą pomazaną mafie turecką!

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy2/11/09 01:19

    Witam przyjechalam z Holandi 3 tygodnie temu za 2 miesiace zarobilam 600 euro

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy2/11/09 01:24

    Witam jeszcae raz i chce ostrzec przed Polka ktora pracuje u Holendra to jest Lusi Horst ul.Fabriksrat 7 oby sie nie narodzila lepiej oszukuje i zarabia na nas Polkach acha mieszkanie u niej kosztuje 270 euro mieszkalysmy w 5 osob w pokoju

    OdpowiedzUsuń