30 grudnia 2008

Zameldowanie i pobyt w Holandii

Dowiedz się gdzie powinnieneś się zgłosić w przypadku: zameldowania, przeprowadzki czy narodzin dziecka.

Tylko w pierwszym kwartale roku 2008 do Holandii przyjechało 3500 Polaków. Z tego też względu dla tych wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę w kraju tulipanów, przyda się kilka praktycznych rad, które pomogą w załatwieniu spraw w holenderskich urzędach. Każdy obcokrajowiec, który zamierza pozostać w Holandii dłużej niż 4 miesiące, musi zameldować się w urzędzie gminy (gemeente), w miejscu pobytu. Jeśli jest to pierwszy pobyt w Holandii, w ciągu pięciu dni od przyjazdu należy zgłosić chęć czasowego pobytu pod wskazanym adresem. W tym celu trzeba się osobiście stawić w gemeente. W przypadku rodzin obecni muszą być wszyscy jej członkowie.

Pierwsze zameldowanie w Holandii

Podczas pierwszego meldowania się w Niderlandach wymagany jest szereg dokumentów z Polski, takich jak: akt urodzenia (geboorteakt), akt ślubu (huwelijksakte), a także kontrakt wynajmu mieszkania bądź zaświadczenie o kupnie nieruchomości. W wielu przypadkach wymagane są także dodatkowe dokumenty, na przykład zgoda właściciela lokalu, w sytuacji gdy dochodzi do zameldowania pod jego adresem. W sytuacji pierwszego zameldowania na terenie Holandii oraz ponownego zameldowania (na przykład po wcześniejszym zameldowaniu i wymeldowaniu przed 1 października 1994 roku) zainteresowany dostaje bezpłatny odpis z gminnej bazy danych (afschrift van de Gemeentelijke Basisadministratie Persoonsgegevens) – ważny dokument, który potrzebny jest na przykład przy otwarciu konta w banku czy rozpoczęciu własnej działalności. Należy pamiętać, że w większości sytuacji dokument ten jest ważny tylko trzy miesiące, a po ich upływie trzeba wystąpić o ponowne wydanie odpisu (za opłatą 11 euro).

Zmiana adresu zamieszkania

W razie przeprowadzki należy zgłosić fakt zmiany adresu w gemeente w ciągu 5 dni. Zgłoszenia o zmianie zamieszkania w obrębie tej samej gminy można dokonać osobiście, pisemnie bądź elektronicznie. Jeśli przeprowadzka następuje do innej gminy, należy w ciągu 5 dni udać się do siedziby gemeente (dział Burgerzaken) w nowym miejscu zamieszkania z dokumentami, które są wymagane przy pierwszym zameldowaniu. Wymeldowanie z poprzedniej gminy zostaje zgłoszone przez gminę w nowym miejscu zamieszkania.

Narodziny dziecka, nadanie numeru BSN

W ciągu trzech dni od narodzin dziecka ojciec, matka lub inna osoba obecna przy narodzinach dziecka powinna dokonać zgłoszenia narodzin (geboortangifte) w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Sobota, niedziela i wszystkie oficjalne dni wolne od pracy, liczą się jako jeden dzień. Zgłoszenia dokonuje się u urzędnika urzędu stanu cywilnego (ambtenaar van de burgerlijke stand), który sporządza oficjalny akt urodzenia, pozostający w gminnej bazie administracyjnej (holenderski lub międzynarodowy odpis aktu urodzenia dostępny jest w gemeente za opłatą 11 euro). Dokumenty, jakie należy mieć przy sobie, to: paszporty matki i ojca dziecka i – o ile go posiadamy – akt małżeństwa. Z chwilą rejestracji nowo narodzonego dziecka zostaje ono jednocześnie zameldowane w danej gminie i otrzymuje swój numer BSN. Polacy, którzy przyjechali do Holandii przed 26 listopada 2007 roku, musieli w Urzędzie Podatkowym (Belastingdienst) występować o przyznanie tzw. sofi-nummer (odpowiednika polskiego NIP-u), niezbędnego do podjęcia pracy, zameldowania czy otwarcia konta w banku. Według nowego prawa każda osoba meldująca się w gemeente otrzymuje automatycznie numer BSN (Burgerservicenummer), który jest odpowiednikiem sofi-nummer. Osoby, które posiadają już sofi-nummer, nie muszą się zgłaszać ponownie w gemeente, ponieważ sofi-nummer został automatycznie zamieniony na BSN .

21 komentarzy:

 1. Anonimowy2/2/09 21:40

  Witam mam pytanie..chcac sie zameldowac w holandii dokumenty musza byc przetlumaczone w jakims jezyku?

  Wikitiki

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam serdecznie,

  Niestety bez usług tłumacza zaprzysięgłego się nie obędzie. Proszę wymagane dokumenty z Polski, o ktorym mowa w tekście, przetłumaczyć na jezyk angielski. Są tłumacze języka niederlandzkiego, także w Polsce i jeśli ma Pan/Pani możliwość, to można przetłumaczyć na niderlandzki. Nie wiem, jak obecnie wygląda cennik usług, ale kilka lat temu za przetłumaczenie aktu urodzenia płaciłam około 120 złotych. Podkręślę, iż raz przetłumaczony odpis aktu urodzenia, jest ważny przez cały czas, więc to jednorazowy wydatek. Ale przestrzegam! Proszę zawsze mieć przy sobie polski orginał, bo tylko wtedy dokument jest kompletny. W każdym holenderskim urzędzie zrobią sobie kopię polskeigo orginału, jak i tłumaczenia. Tyczy sie to wszystkich dokumentów: świadectw ze szkół, dyplomów ze studiów czy indeksu. ORGINAL + TLUMACZENIE!!!


  Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałm na Pana/Pani pytanie.

  W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.

  Pozdrawiam,

  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy2/2/09 21:44

  maz dosc dlugo pracuje w Holandii i chce wyjechac do niego z coreczka noi nie wiem co trzeba zrobic i on tak samo..na pewno jakies tzreba mieszkanie znalezc..chyba ze Pani sie orientuje ? jakies mieszkania dla 5 osob-6osob zeby taniej bylo..? pozdrawiam..

  Wikitiki

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy5/5/09 04:48

  Witam!
  Wcale nie trzeba tlumaczyc dokumentow. Wystarczy, ze przywiezie sie z Polski dokumenty na druku europejskim (akt urodzenia itd.). Takie dokumenty wydaje Urzad Stanu Cywilnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiatj Anonimie,

  Dziękuję Ci za cenną uwagę. Już dodaje Twoją informację do artykułu. Pozytywny to znak, ze jednak coś zmienia się na lepsze :)

  Pozdrawiam,

  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy11/5/09 03:57

  Ja chcialabym sie dowiedzieć czy muszę tlumaczc te dokumenty (akt urodzenia itd.) na język angielski w celu zameldowania w Holandii bo jedni pisza ,że trzeba inni ,że nie i niewiem w sumie czy jest to potrzebne proszę o odp :)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy z 11 maja,

  Nie miałam mozliwości, aby wybrać się do urzędu i osobiście zapytać, ale moim zdaniem to jest tak, ze jeśli masz dokumenty na druku europejskim, to juz Ci tłumaczenie nie potrzebne. Ale jeśli posiadasz "stare" dokumenty (ja takie mam, z czasów przed unijnych :)) to musisz miec do nich tłumaczenie.

  Mam nadzieje, ze nie wprowadzam Cię w błąd. Kto ma jakieś potwierdzone informacje na ten temat, proszę o komentarz :)

  Pozdrawiam serdecznie,

  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy1/8/09 10:34

  Witam czydo zameldowania potrzebny jest PASZport?? posiadam tylko dowod osobisty z z tgo co slyszalem z dowodem sa jakies problemy. Mam tez odpis akt urodzenia w jezyku angielskim czy cos jeszcze jest potrzebne??
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy19/8/09 12:16

  W momencie meldowania w gemeente dokumenty z polskiego USC musza byc nie starsze niz 3 miesiace.
  Oraz UWAGA, przetlumaczone przez tlumacza przysieglego juz w Holandii( o ile np odpis aktu urodzenia, nie jest na 'podwojnym' druku tzn pol-ang). W mojej gemeente nie przyjeli tlumaczenia przysieglego z PL :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy25/8/09 11:40

  Polskie urzedy stanu cywilnego wydaja tzw akty stanu cywilnego na drukach europejskich (oplata 22 zl) jest to znacznie tansze rozwiazanie niz tlumaczenie przysiegle. do zameldowania potrzebne sa: umowa najmu, zezwolenie wlasciciela (na druku z gminy), SALARİSY z 3 miesiecy czasami tez kontrakt z miejsca pracy, dokument tozsamosci. Po zlozeniu dokumentow czekamy na list z urzedu gminy i umawiamy sie na kontrole. Podczas kontroli zadawane sa standardowe pytania typu data zawarcia zwiazku malzenskiego, wyksztalcenie, nalogi, ciaza itd. ponownie sprawdzana jest umowa najmu i jezeli social service uzna ze czynsz jest zbyt wysoki za nasza zgoda kontaktuja nas z agencja ktora robi wycene mieszkania i w naszym imieniu moze wszczac procedure obnizenia czynszu przez wlasciciela. mam nadzieje ze podalam kilka przydatnych ınformacji. powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy29/9/09 05:19

  Dupa z tym

  OdpowiedzUsuń
 12. teraz do za meldowania w nl sa potrzebne akty urodzenia zupelne przetlumaczone u tlumacza przysieglego tak samo zupelny akt malzenstwa mozesz miec dowod osobisty nie jest konieczny paszport pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. meldowalismy sie tydzień temu
  - zupełny odpis aktu urodzenia tłumaczony przez tłumacza przysięgłego (skróconego odpisu aktu urodzenia w językach unijnych nie chcieli)
  - skrócony odpis aktu małżeństwa ( w językach unijnych )
  - dowody osobiste
  - wcześniej wypełnione druki które dostaliśmy w momencie umawiania terminu wizyty
  -kontrakt wynajecia mieszkania

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy11/1/10 03:53

  na czym polegaja tak zwane malzenstwa paierowe i jak je udowodnic ?

  OdpowiedzUsuń
 15. meldowalam sie 11 stycznia 2010 roku w gmnie Amsterdam ja moj maz i dwojka dzieci.Wymagali odemnie :
  -aktow urodzenia na formularzach unijnych
  -aktu malzenstwa na formularzu unijnym
  -dowodow tozsamosci dzieci, mojego i meza lub paszportow
  -kontraktu na mieszkanie lub obecnosci wlasciciela(nie mielismy kontraktu wiec wlasciciel pofatygowal sie z nami)
  meldunek z powyzszymi zalacznikami odbyl sie bez problemu...

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy26/1/10 10:23

  CZY moge sam wymeldować partnerke w Holandi która obecnie zjechała na stałe do Polski

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy9/6/10 13:29

  Witam mam pytanie..chcąc zameldować się w mieszkaniu które wynajmuje brat,wystarczy mi tylko jego zgoda czy potrzebował też będę zgody SVT?

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy8/10/10 09:49

  jesli mam meldunek,pracuje 2 lata w jednym zakladzie.w razie czego jakbym mial przerwe w pracy,czy moge zglosic sie do biura pracy,bym mial placony ten okres ktory nie bede pracowal

  OdpowiedzUsuń
 19. Anonimowy9/11/10 04:49

  mam nadzieje ze rowniez u mnie pojdzie gladko

  pozdrawiam w naszej malej "polsce

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam!Od niedawna jestem w Holandii i jeszcze sie nie zameldowalam ale mam zamiar to zrobic.Mam jednak pytanie.Jezeli nie jestem mezatka to potrzebny mi bedzie mimo wszystko dokument o tym ze nie jestem mezatka?Czy wypelniajac jakies formularze wystarczy poprostu wypelnic ze jestem panna?

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy17/6/11 07:33

  witam mam pytanie: chce otworzyc firme w holandii wiec musze sie zameldowac . Mam umowe o prace na ktorej jest napisane ze mieszkam pod danym adresem,czy wie ktos czy taka umowa wystarczy do zameldowania?czy koniecznie musi to byc umowa wynajmu?

  OdpowiedzUsuń