31 grudnia 2008

Holenderskie prawo jazdy

Kto, gdzie i w jaki sposób powinnien wymienić polski dokument na holenderski? Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej obywatele polscy przebywający na terytorium Królestwa Niderlandów podlegają tym samym przywilejom i obowiązkom, co obywatele pozostałych krajów członkowskich Wspólnoty. Zasady dotyczące uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zachowanie bezpieczeństwa obowiązują wszystkich bez względu na to, czy dana osoba przebywa w Holandii tymczasowo, czy na stałe. Także sprawcy przestępstw drogowych muszą liczyć się z poniesieniem kary przewidzianej prawem holenderskim. Do 2005 roku Polacy podróżujący po terytorium Unii Europejskiej byli zobowiązani do posiadania międzynarodowego prawa jazdy (tłumaczenie w wersji anglojęzycznej). Po przystąpieniu Polski do EU polskie prawo jazdy uprawnia do swobodnego podróżowania w obrębie Wspólnoty. Dotyczy to wszystkich osób, które przebywają poza granicami Polski tymczasowo: turystów, pracowników sezonowych, kierowców samochodów ciężarowych. Osoby te, ze względu na ich tymczasowy pobyt na terytorium Holandii, nie są zobowiązane do wymiany polskiego dokumentu na holenderski.

Według prawa holenderskiego osoba przebywająca na terytorium kraju nie dłużej niż 6 miesięcy może posługiwać się polskim prawem jazdy. Po upływie tego czasu zobowiązana jest do wymiany dokumentu. W praktyce okazuje się, iż precyzyjne określenie, kto podlega wymianie polskiego prawa jazdy na holenderskie, jest trudne do zdefiniowania. Polacy muszą zameldować się w Holandii, aby podjąć legalną pracę. Teoretycznie oznacza to więc, iż po upływie 6 miesięcy od daty meldunku zobowiązani są do wymiany polskiego prawa jazdy na holenderskie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż zdecydowana większość obywateli polskich przebywa w Niderlandach w celach zarobkowych i nie zamierza zostawać tu na stałe, wymiana polskiego prawa jazdy na holenderskie jest nonsensem. Mimo że teoretycznie liczna grupa Polaków powinna wymienić polski dokument, w rzeczywistości tak się nie dzieje, a przyczyna tkwi w braku nacisku ze strony holenderskich władz, odpowiedzialnych za egzekwowanie tego obowiązku. Polacy, którzy decydują się na stały pobyt w Holandii, zobowiązani są do wymiany polskiego prawa jazdy na holenderskie. Osoby te podlegają procedurom prawa holenderskiego. Przy wymianie właściciel polskiego prawa jazdy nie musi zdawać egzaminów z zasad ruchu drogowego – ani teoretycznego, ani praktycznego. To, kiedy obywatel polski musi wymienić prawo jazdy, zależy od daty uzyskania dokumentu. Holenderskie prawo jazdy jest ważne 10 lat. Oznacza to, iż polskie prawo jazdy wydane w 1998 roku podlega wymianie w roku 2008. Natomiast prawo jazdy wydane przed rokiem 1998 straciło ważność na terytorium Holandii. Jego właściciel po upływie 6 miesięcy od daty meldunku zobowiązany jest do wymiany polskiego dokumentu na holenderski. Właściciel holenderskiego prawa jazdy tuż przed upływem jego ważności otrzymuje przypomnienie z Rijkdienst voor Wegverkeer (RDW) o konieczności przedłużenia ważności dokumentu. Jeśli termin ważności prawa jazdy nie upłynął, mowa jest o przedłużeniu ważności prawa jazdy (verlenging rijbewijs), w przypadku upływu ważności mówimy o wznowieniu (vernieuwen rijbewijs). Z reguły procedura ta jest czystą formalnością, chyba że zaszły dodatkowe okoliczności mające wpływ na możliwość posiadania prawa jazdy (przestępstwo drogowe, kalectwo, choroby psychiczne). Specjalne zasady dotyczą też osób po 60. roku życia i są związane z obowiązkiem kontroli medycznych.

8 komentarzy:

 1. Ewa, blog jest super takiego czegoś ludziom trzeba.Bardzo duzo cennych informacji, może kiedys bede mogła rownież komuś pomóc, dzięki temu co tu przeczytałam.Super!


  Arleta

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewa blog jest super. Zawiera bardzo cenne informacje. Mam nadzieję ze kiedys również będę mogła pomóc innym, dzięki temu czego dowiedziałam sie na Twoim blogu. Tak trzymaj, ludziom tego trzeba. Dziękuję i pozdrawiam

  Arleta

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Arletko,

  Dziękuję Ci za miłe słowa :)

  Miło jest być docenionym a jeszcze przyjemniej jest móc pomagac innym. Dziel się informacjami tutaj zawartymi z innymi migrantami i oczywiście polecaj mojego bloga. Każdy nowy gość, jest mile widziany :)

  Pozdrawiam,

  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy24/6/09 06:18

  o niebo lepsze info niż na paru-nastu stronach www.holandia.org
  wielkie dzięki, stronka do polecenia
  pozdrawiam:)
  Edyta

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy1/10/09 06:07

  witam mam pytanie bylem zameldowany w nl mam prawo jazdy holenderskie a teraz mieszkam w holandi ale nie jestem zameldowany a prawo jazdy mam co musze zrobic zebym mogl np.kierowac auto na polskich tabl.ale mojej dziewczyny

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy3/2/10 12:49

  Witam
  mam pytanie mieszkam w Holandii a chcialabym zrobic egzamin na prawo jazdy wlasnie tutaj ile kosztuje tu egzamin?
  Pozdrawiam Ania...:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy18/8/10 03:59

  witam
  pisze w tym samym temacie i prosbie co powyzej ile kosztuje tutaj caøkowity kurs prawa jazdy kat.B ?
  Serdecznie Pozdrawiam Aniela

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, odkryłam bloga i się zakochałam. Tak prosto piszesz o tych wszystkich formalnościach....
  Mam pytanie: czy coś grozi za jazdę autem w NL powyzej tych 6 m-cy? Mój mąż tam pracuje legalnie, ale nie ma zameldowania. Jednocześnie nie może wymienić prawa jazdy na holenderskie.
  Czy mogą go spotkać z tego tytułu konsekwencje?

  OdpowiedzUsuń