Na wypadek choroby
Posiadając dobrowolne ubezpieczenie na wypadek choroby w UWV w razie wystąpienia takiej okoliczności, osoba ubezpieczona nie otrzyma przez pierwsze 6 tygodni choroby zasiłku (pierwsze 6 tygodni choroby pełną kwote pensji wypłaca pracodawca w przypadku osób, które ubezpieczone są przez niego). W przypadku osób posiadających dobrowolne ubezpieczenie po 6 tygodnich choroby zostaje wypłacany zasiłek chorobowy w wysokości 70% kwoty, na jak¹ąosoba jest ubezpieczona. Długość wypłacania zasiłku nie moze przekroczyć 98 tygodni. W czasie trwania choroby osoba musi pozostać w stałym kontacie z UWV i informować o wszelkich zmianach w stanie zdrowia.
Jesteś przewlekle chory?
WIA-verzekering jest ubezpieczeniem na wypadek niezdolności do pracy na skutek choroby czy wypadku. W przypadku przewlekłej choroby, osoba, która przez przysługujący jej okres 2 lat otrzymywała zasiłek chorobowy, po upływie tego czasu moze ubiegać sie o przyznanie jej zasiłku ze względu na niezdolność do pracy. Aby otrzymać zasiłek potrzebna jest ocena lekarza i radcy zawodowego, iz ze wzglêę na chorobę czy kalectwo osoba nie jest w stanie zarabiać więcej niz 65% kwoty, którą zarabia osoba zdrowa z podobnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Wysokość zasiłku zostaje ustalona na podstawie tego, na ile osoba jest zdolna do pracy oraz jaką kwotę obejmuje ubezpieczenie.
W przypadku bezrobocia
Z dobrowolnym ubezpieczeniem na wypadek bezrobocia, osoba która straciła pracę moze ubiegac sie o przyznanie jej zasiłku dla bezrobotnych (WW-uitkering). Wysokość zasiłku to 75% kwoty na jaką dana osoba jest ubezpieczona przez pierwsze 2 miesiące bezrobocia a następnie 70% tej kwoty. W czasie kiedy osoba otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych, jest zobowiązana współpracować z UWV w celu jak najszybszego powrotu na rynek pracy. Aby cel ten osiągnąć bezrobotny musi uczestniczyć w projektach mających na celu znalezienie odpowiedniej pracy.
Ciąza i poród a zasiłek
Ubezpieczenie na wypadek chorby (ziektewet-verzekering) obejmuje takze ubezpieczenie na czas ciązy i porodu, w czasie którego ubezpieczona osoba moze wystąpić o przyzanie jej zasiłku macierzyńskiego na minimum 16 tygodni. Osoby pracujące jako alfahulp podlegają tym samym regulacjom, co osoby posiadające własną działalność gospodarczą, zawartym w prawie ZEZ (Zelfstandig en Ziek). Aby otrzymywać zasiłek macierzyński nalezy w okresie 2-4 tygodnie przed planowan¹ądata rozpoczęcia otrzymywania zasiłku wysłać formularz (dostępny na stronie internetowej UWV: www.uwv.nl, pod hasłem aanvraag ZEZ-uitkering voor zwangere zelfstandige), a takze oświadczenie stwierdzające ciąze od lekarza, połoznej bądź ginekologa oraz kopię rozliczenia za ostatni rok podatkowy. Wysokość zasiłku zostanie wyliczona na podstawie dochodów za ostatni rok podatkowy, ale nie moze przekraczać obowiązującej kwoty miniumum wynagrodzenia (około 1300 euro w roku 2008). W przypadku kobiet, które posiadają pracującego partnera przy określaniu wysokości zasiłku jego dochody będą brane takze pod uwagę.
Konkluzja
Jak wynika z powyzszych informacji bez względu na to czy osoba pracuje jako alfahulp czy jako huishoudelijke hulp powinna posiadać ubezpieczenie gwarantujące jej zapezpieczenie finansowe w przypadku niezdolności do pracy, choroby czy ciązy i porodu. Nalezy takze pamiętać, ze w niektórych przypadkach to na pracodawcy ciązy obowiązek opłacania ubezpieczenie, nawet jeśli jest to osoba prywatna, a praca odbywa się w jej domu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz